Reflü Diyeti

Reflu Diyet Zayiflama Reflü DiyetiGöğüs yanması problemi mi yaşıyorsunuz? Yemek borunuzda ki yanmalar sizi rahatsız ediyor mu? Sizleri reflü diyetiyle bu şikayetlerinizden kurtarıyoruz. Bilindiği üzere reflü mide içinde bulunan yemek ve asidin yemek borusuna geri tepmesi olayıdır. Reflü hem ülkemizde hem de dünyada hızla artmaya başlayan bir rahatsızlıktır. Ülkemizde bu oran %20 civarındadır. Hastalığın oluşmasını önlemek için öncelikle reflünün nasıl meydana geldiğini öğrenmemiz gerekir. Reflü tedavi edilmez ise yemek borusunda darlık ve kanamalara dahi yol açabilir. Uzmanlar olarak reflünün kesin çözümünün olmadığını insanların reflüyle yaşamaları gerektiğini belirtir. Yine yapılan bir araştırmaya göre reflüsü olan hastaların diyetinde ki glisemik endeksi yüksek olan gıdalar çıkarılınca hastalık belirtisinin bir içerisinde düzeldiği görülmüştür. Sağlıklı beslenmenin öneminin çok büyük olduğu bu rahatsızlıkta sizde diyetle mutlu günlerinize tekrar dönebilirsiniz.
REFLÜ DİYETİNDE KURALLAR VE ÖNERİLER
A.Öğünlerde mutlaka az yemek tüketin ve başınız dik konumda uyumaya kendinizi alıştırın.
B.Yağ oranı yüksek olan gıdalar yemek borusunda sfinkter basıncı azaltacağı için mide boşalmasını geciktirir. Yağ alımını bu nedenle azaltın.
C.Çikolata kahve alkol ve özellikle acı tat bulunduran baharat ve yiyeceklerden mutlaka uzak durun.
D.Tütün ürünlerinin her çeşidinden kaçınılmalıdır.
REFLÜ DİYETİ PROGRAM

Reflü diyeti ile zayıflma: Reflü diyetinde belirtilen öğünler reflü hastaları için sakıncası olmayan besinlerden oluşmaktadır fakat bu ile zayıflamaya başlamadan önce doktorunuzun size özel yasakladığı her hangi bir besin maddesinin öğünlerde olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Diyeti uyguladıktan sonra verdiğiniz kiloları tekrardan geri almamak daha hızlı k için diyetin yanında ve sonrasında basit zayıflama hareketlerini (egzersizleri) yapmanız hatta bunu yaşam biçiminiz haline getirmeniz gerekmektedir.
Önemli Not: Mide asidi – gastrit problemi yaşıyorsanız tüm tahıl ürünlerini (tam tahıllı ekmek ,mısır ekmeği, kepek ekmeği vs.) menüden kaldırmanız gerekmektedir. Turp ve şalgam suyununda mide asidini arttırdığını unutmayın ayrıca yağda kızarmış gıdalar kesinlikle yasaktır.

Birinci Gün:
Sabah Kahvaltısı:
Bir adet ceviz, bir fincan şekersiz bitkisel çay (yeşil çay papatya çayı olabilir), bir kupa şekersiz, kafeinsiz, içinde süt tozu olmayan filtre kahve (istediğiniz marka olabilir fakat üçü bir arada vb. filtre kahveleri tüketmemeye dikkat edin), yarım porsiyon (75 – 100 gram) elmalı yulaf ezmesi. Elmalı yulaf ezmesi nasıl hazırlanır ? : Bir adet kırmızı elmayı rendeleyin. Rendelenmiş elmayı, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesini ve bir çay kaşığı tarçını tencereye atın, üzerini dolduracak kadar su ekleyin ve kaynatın. servis yaparken üzerine bir yemek kaşığı dövülmüş ceviz serpin.  yarım porsiyon elmalı yulaf ezmesi hazır.
Öğle Yemeği: 120 gr haşlanmış tavuk göğsü yağsız ton balığı, yarım avokado, mevsim salatası, bir dilim kepekli ekmek (tercihen mısır ekmeği yada tam tahıllı ekmekte olabilir)
Ara Öğün : Bir kutu (100 – 125 gram) probiyotik yoğurt, Bir adet muz
Akşam Yemeği: Bir dilim kepekli ekmek (tercihen mısır ekmeği yada tam tahıllı ekmekte olabilir), İki porsiyon (300 gram) mantarlı, soya filizli tavuk şiş. Mantarlı, soya filizli tavuk şiş nasıl hazırlanır ? : 75 gram(bir avuç) tavuk şişi içinde yağ olmadan bir yemek kaşığı su ve çok az baharat katarak bir tavada kızartın. 75 gram( bir avuç) mantarı ince ince doğrayın. kızaran şişleri, yarım demet doğranmış maydanozu, 150 gram (iki avuç) soya filizini ve mantarları, içine bir tatlı kaşığı zeytinyağı katarak pişirin. 2 porsiyon mantarlı, soya filizli tavuk şişi hazır
Gece: Bir adet armut

İkinci Gün:
Sabah Kahvaltısı: Bir porsiyon (100 – 150 gram) mantarlı haşlanmış yumurta. Hazırlanışı: 75 gram (bir avuç) mantarı haşlayın ve suyunu süzün üzerine bir tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin, bir adet haşlanmış yumurtayı doğrayıp  mantarlar ile karıştırın bir porsiyon mantarlı haşlanmış yumurta hazır yanında bir dilim kepekli ekmek (tercihen mısır ekmeği yada tam tahıllı ekmekte olabilir) yiyebilirsiniz.
Öğle Yemeği: Bir tatlı kaşığı zeytinyağı katılmış  mevsim salatası (bir kase – max. 150 gram),  120 gr. yağsız ton balığı yada haşlanmış tavuk göğsü, bir dilim kepekli ekmek (tercihen mısır ekmeği yada tam tahıllı ekmekte olabilir)
Ara Öğün : Bir kutu (100 – 125 gram) probiyotik yoğurt, Bir adet muz
Akşam Yemeği: Bir dilim kepekli ekmek (tercihen mısır ekmeği yada tam tahıllı ekmekte olabilir), Altı yemek kaşığı zeytinyağlı fasulye, bir kase çorba
Gece : Bir adet elma

Üçüncü Gün:
Sabah Kahvaltısı: 4-5 adet siyah çekirdekli üzüm, yarım porsiyon (75 -100 gram) elmalı yulaf ezmesi (tarifi birinci gün sabah kahvaltısında bulunmaktadır), beş adet fındık.
Öğle Yemeği: Bir kutu (100 – 125 gram) probiyotik yoğurt, Altı yemek kaşığı basmati pirinçle pişmiş kabak, bir dilim kepekli ekmek (tercihen mısır ekmeği yada tam tahıllı ekmekte olabilir).
Ara Öğün : Bir adet muz.
Akşam Yemeği: Bir tatlı kaşığı zeytinyağı katılmış  mevsim salatası (bir kase – max. 150 gram), Bir porsiyon (150 gram) balık yada tavuk, bir dilim kepekli ekmek (tercihen mısır ekmeği yada tam tahıllı ekmekte olabilir).
Gece: Bir adet armut

Dördüncü Gün:
Reflu Diyeti Reflü Diyeti
Sabah Kahvaltısı: İki dilim kepekli ekmek (tercihen mısır ekmeği yada tam tahıllı ekmekte olabilir) her dilim ekmek üzerine bir nohut büyüklüğünde tereyağı ve bir tatlı kaşığı bal sürün.
Öğle Yemeği: Bir porsiyon (150 gram) balık yada tavuk, bir tatlı kaşığı zeytinyağı katılmış  mevsim salatası (bir kase – max. 150 gram)
Ara Öğün : Bir adet muz
Akşam Yemeği: Bir kutu (100 – 125 gram) probiyotik yoğurt, bir kase çorba, yedi yemek kaşığı zeytinyağlı pazı-ıspanak (1 kilo için 1 yemek kaşığı yağ kullanın), bir dilim kepekli ekmek (tercihen mısır ekmeği yada tam tahıllı ekmekte olabilir).
Gece: 1 adet elma

Beşinci Gün:
Sabah Kahvaltısı: Yarım avokado, bir adet haşlanmış yada orta pişmiş yumurta, bir dilim kepekli ekmek (tercihen mısır ekmeği yada tam tahıllı ekmekte olabilir).
Öğle Yemeği: Yarım porsiyon (4 adet – 75 – 100 gram) köfte , bir tatlı kaşığı zeytinyağı katılmış  mevsim salatası (bir büyük kase – max. 225 gram), bir dilim kepekli ekmek (tercihen mısır ekmeği yada tam tahıllı ekmekte olabilir).
Ara Öğün : Bir kutu (100 – 125 gram) probiyotik yoğurt, bir adet elma
Akşam Yemeği: Bir kase (150 gram) brokoli salatası, bir kase çorba, bir dilim kepekli ekmek (tercihen mısır ekmeği yada tam tahıllı ekmekte olabilir).
Gece: Bir adet muz

Altıncı Gün:
Sabah Kahvaltısı: Yarım porsiyon (75 -100 gram) elmalı yulaf ezmesi (tarifi birinci gün sabah kahvaltısında bulunmaktadır), bir adet ceviz, bir fincan şekersiz bitkisel çay (yeşil çay papatya çayı olabilir)
Öğle Yemeği: Bir porsiyon (150 gram) balık yada tavuk, bir tatlı kaşığı zeytinyağı katılmış  mevsim salatası (bir kase – max. 150 gram)
Ara Öğün : Bir kutu (100 – 125 gram) probiyotik yoğurt, bir adet elma
Akşam Yemeği: Bir kutu (100 – 125 gram) probiyotik yoğurt, Altı yemek kaşığı ıspanak (yasemin pirinçli olabilir), bir dilim kepekli ekmek (tercihen mısır ekmeği yada tam tahıllı ekmekte olabilir).
Gece: 1 adet muz

Yedinci Gün:
Sabah Kahvaltısı: İki dilim kepekli ekmek (tercihen mısır ekmeği yada tam tahıllı ekmekte olabilir) her dilim ekmek üzerine bir nohut büyüklüğünde tereyağı ve bir tatlı kaşığı bal sürün.Bir adet haşlanmış yada orta pişmiş yumurta ve üç adet zeytin.
Öğle Yemeği: Bir kase (150 gram) brokoli salatası, bir kase çorba, bir dilim kepekli ekmek (tercihen mısır ekmeği yada tam tahıllı ekmekte olabilir).
Ara Öğün : Bir kutu (100 – 125 gram) probiyotik yoğurt, bir adet elma
Akşam yemeğinde: Bir porsiyon (150 gram) balık yada tavuk, bir tatlı kaşığı zeytinyağı katılmış  mevsim salatası (bir kase – max. 150 gram)
Gece: Bir adet armut ve bir adet muz

Reflü’de neler yenmez içilmez.
• Kızartmalar ve katı yağ içeren yiyeceklere dikkat etmeniz gerekir.
• Bol acılı yiyeceklerden ve baharatlardan uzak durun.
• Süt ve süt ürünlerine dikkat edin, sütlü tatlılardan uzak durun
• Turunçgiller
• Çay, çikolata, kahve gibi kafeinli yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
• Sirke ve ağır soslar
• Alkol ve sigara tüketmeyin
Reflü’de dikkat etmeniz gerekenler.
• Öğünlerde yiyecek miktarını azaltın. Az ama sık yemek midenizin daha az asit salgılamasını sağlar.
• Yatarken vücudunuzun üst kısmının ve başınızın yüksekte olmasına özen gösterin.
• Gece uyumadan önce en az iki saat yemek yemeyin.
• Akşamları hafif yemekleri tercih edin.
• Eğilerek iş yapmamaya çalışın
• Karın bölgesini sıkan dar giysiler giymeyin ve kemer takmayın.
• Fazla kilolarınızı vermeye çalışın .

Bu Yazıyla ilgili en çok arananlar

Yorum Bırakın

Sağlıklı Zayıflama, Diyetler ve Diyet Listeleri, Güzellik ve Bakım Hakkında Güncel Bilgiler ve Bakım Ürünleri