Düşük Karbonhidrat Yüksek Protein Diyeti İle Zayıflamanın Zararları

Dusuk Karbonhidrat Yuksek Protein Diyeti Ile Zayiflama Düşük Karbonhidrat Yüksek Protein Diyeti İle Zayıflamanın ZararlarıDüşük , Yüksek Protein Diyetlerinden Uzak Durmak İçin 15 Sebep
1) Düşük (ketogenic?) dietleri, kaslarınızda ve karaciğerinizde bulunan sağlıklı glikojeni(glikozun depolanan hali) yok eder. Glikojen depolarını yok ettiğinizde, vücudunuzda su kaybı olur, bu da dietinizin birinci ya da ikinci haftasında önemli ölçüde zayıflamanızın sebebidir. Bu genellikle fazlalıkların kaybolması gibi anlaşılsa da aslında çoğunlukla su ve kaybıdır. Bu arada belirtmeliyim ki, bu düşük karbonhidaret diyetlerinin bu kadar popüler olmasının da bir sebebi – ölçüde çabuk, ancak aldatıcı bir azalma olması. Glycogenesis (glikojenin bir hali) karaciğer de ve kaslarda, yeteri kadar bulunmadığında ortaya çıkar – düşük diyetlerinde ve karaciğerde çok az bulunur.
Glycogeneolysis (bozulmuş glikojen), glikojen yakıt olarak kullanılmak için parçalandığında ortaya çıkar.

2) Kaslarınızdaki glikojenin tükenmesi, daha kolay yorulmanıza, ve hareketleri daha zor yapmanıza sebep olur. Araştırmalar yorgunluğunun, kastaki glikojenin tükenmesiyle neredeyse doğru orantılı olduğunu gösteriyor. İşin aslı şu ki enerjik hissetmediğinizde, ve hareketleriniz azalır -genellikle farkına bile varmadan- bu da kalori harcamanız ve temel metalobizma hızınız için iyi değildir.
3) Kaslardaki glikojenin kaybolması, kaslarınızın zayıflamasına yol açar. Bunun sebebi, glikoza çevrilmiş olan kaslardaki glikojenin, hareketler sırasında bir yakıt olarak görev görmesidir. Normalde yakıt olarak bir karışım kullanılır, ama kaslarınızda glikojen yoksa, küçülen lifleri -normal seviyesini korumak için dinlenirken bile- glikojen kasta kullanılmak üzere her an bulunamadığından kısalır. Aynı zamanda kaslarınızdaki glikojenin yok olmasıyla daha az etmeye ve yapmaya başlamanız, kaslarınızın zayıflamasına ve yeterli seviyesini koruyamamanıza yol açar.zayiflama ie Düşük Karbonhidrat Yüksek Protein Diyeti İle Zayıflamanın Zararları
Belirtmeliyim ki, yakıt için kullanılacak ın yokluğunda, vücut öncelikle proteinleri (kaslarda) ve yağı kullanır. ın yok olmasında ilk safha hızlıdır, çünkü erişimi kolay olan kaslardaki proteinin metabolizmaya katılmak, ya da yakıt olarak kullanılmak için glikozun dönüştürülmesinde kullanılır. Fazla protein almak bunu önlemez, çünkü kalori olarak eksik vardır.
İnsülin seviyesi, kronik olarak düşük karbon dietlerinde çok azdır, bu durumda kaslardaki proteinlerin parçalanması artar ve protein sentezi durur.
4) Kaslarınızdaki zayıflama, temel metabolizma hızınızın da azalmasına yol açar. Metabolizma kaslarda gerçekleşir, daha az ve seviyesi daha az metabolizmaya, o da 24 saatte yakılacak kalorilerin azalmasına sebep olur.
5) Kaslarınız ve deriniz çökmüş gözükecek. Çökmüş kazlar gerçekten kötü görünürler. Çökmüş deri ise sağlıklı ve dinamik görüntünüzü kaybetmenize sebep olacaktır.
6) Bazı düşük diyet reçeteleri, karbonhidratlardan, insülin miktarında ani artışa sebep olduğundan dolayı, uzak durmanız gerektiğini yazar – ekmek, makarna, patates, havuç vb. Kesin birşey var ki karbonhidratlar hep kötü çocuk oldular, ve hep olacaklar. Şekerler, kurabiyeler, şekerli içecekler, işlenmiş beyaz bekmek, makarna, pilav ve şeker eklenmiş herhangi bir yiyecek, bunlar ne sağlık için ne de kilo kaybı için iyi şeyler.
Bunun yanında, meyve, sebze, baklagiller, tamamıyla tahıldan yapılmış ekmekler ve bulgur pilavı gibi karbonhidratlar da sağlık ve kilo kaybı için yararlıdır. Tıpkı protein kontrollü tüketilmesi gereken protein ve lara benzerler.
high glycemic yiyeceklerin etkisi genellikle abartılır. Evet etkisi vardır, ama abartılandan çok daha az. Aynı zamanda, yiyeceklerin glycemic etkisi, bir oturuşta yediğiniz yemek miktarı tarafından bastırılır. Ufak öğünler ortalama olarak daha az glycemic etki yaratır. Biz ise genelde bir kaç çeşit yiyeceği aynı anda yeriz, buna bağlı olarak da yüksek glycemic yiyecekler yenmişse, yiyeceğin ortalama glycemic içeriği azalır.
Tabii ki, glycemic içerik değerleri yanılıyor da olabilir, çünkü temel olarak tüketilen her 50 gram karbonhidrata göre ölçülüdür. Buna ulaşmak için fazla şeker yemeye gerek yok, ama 4 kase havuç yemek gerekli. Siz bir öğünde 4 kase havuç yer misiniz?
Düzenli egzersizler yapan ve aktif yaşayan insanlar yüksek glycemic yiyeceklerden daha az etkilenirler çünkü onların vücutlarında harcanan , hemen karaciğer ve kastaki glikojen depolarından yenilenir.
7) Düşük , yüksek protein dietlerinde zayıflama genellikle ilk bir kaç hafta içerisinde olur, bunun sebebi su ve kaybıdır.
Yüzdeye vurulacak olursa çeşitli yollarla kaybettiği kiloları geri alan insanlar çoğunluktadır, ama bu düşük yüksek protein diyetlerinde daha fazladır. Bu olay temel olarak 4 etkene bağlıdır:
A: kaybetmişsinizdir. Bununla birlikte metabolizmanız yavaşlar ve 24 saat içinde yaktığınız kalori miktarı azalır. Kilo verme sırasında kaybedilen kaslar neredeyse verilen kiloların geri geleceğinin garantisidir.
B: Glikojenin yetersizliğinden dolayı kaybettiğiniz “sağlıklı” sıvıyı geri kazanırsınız
C: Bu tür bir diyeti uzun vadede sürdürmek zordur.
D: Uzun vadede yaşam tarzınızı değiştirmemişsinizdir.
9) Çok fazla lı yemek sağlıklı değildir. Biliyorum kanlarındaki kolesterol ve trigliserit seviyesinin düşük yüksek protein diyetleriyle düşenler hakkında birşeyler duydunuz. Bu genellikle ağırlık kaybıyla olur, ama yağ açısından zengin bir diet yaparken bu devam etmez.
Bazı araştırmalar açıkça gösteriyor ki, hayvan mamülleri ya da doymuş yağ içeren yiyecekler kalp hastalıkları, felç, safra taşı, romatizma semptomları, kanserler vb. riskini arttırıyor. Örnek vermek gerekirse, fazla et tüketen ülkeler ve daha az et tüketen ülkere karşılaştırıldığında, kanser görülme olasılığı ile et tüketimi arasında doğrudan bir ilişki görülüyor. Et yiyen ülkelerde kanser görülme olasılığı artarken, daha az et yiyen ülkelerde daha az kanser görülüyor.
Yağ kesinlikle gerekli, yağ tüketirken, çoğunluğunu sağlıklı lardan ve kontrollü olarak tüketmek önemli. Sizin aradığınız yanıt, markalı/sentetik, bolca şeker eklenmiş “düşük yağ içeren” ürünler değil. Aynı şekilde markalı/sentetik, yapay tatlandırıcı ya da yağ eklenmiş “düşük içeren” ürünler de değil. Bu arada ufak bir bilgi, yapay tatlandırıcıları, hiç bir zaman kilo kaybı konusunda yardımcı olmamışlardır.
Albert Einstein Tıp Okulundan Dr. Keith-Thomas Ayoob da bu konuda konuşmalarında, düşük , yüksek protein diyetlerinin asla uzun vadede bir çözüm olmadığını, ancak kısa vadede hızlı bir çözüm olabileceğini belirtmiştir.
10) Bazıları bana “işe yaramalı, insanlar bu yolla zayıflıyor” diyorlar. İnsanlar terçekten bu diyetlerle yağ kaybediyorlar, çünkü daha az kalorili yiyecekler tüketiyorlar – herşey burada, bu diyette bir sihir yok- aynı şey sağlklı bir diyet programıyla da yapılabilir.
11) Düşük diyetleri, lifli yiyecekler konusunda oldukça yetersizler. Bitkilerden elde edilen yiyecekler lifli, hayvanlardan elde edilen yiyecekler ise lifsiz. Lifli yiyeceklerden yeteri kadar tüketmemeniz durumunda, sindirim yollarıyla ilgili kanserlerin (çünkü yiyeceklerin vücuttan atılma süresi uzar) ve kardiyovasküler hastalıkların (çünkü lifler, yağı ve kolesterolü etkiler) görülme riskini arttırırsınız.
12) Düşük diyetleri, meyvelerde, sebzelerde, baklagillerde bulunan faydalı besinler açısından da oldukça yetersiz. Oysa bu maddeler, sağlık için gerekli olmasının yanında, kanser ve kalp krizi riskine karşı insan vücuduna faydalıdır da. Gerçek şu ki, bu faydalı besinlere, normalde olduğundan daha fazla düşük diyetlerinde ihtiyacınız var, çünkü daha çok lı yiyecek tüketiyorsunuz.
13) Amerikanlar zaten ihtiyaçları olan proteinin iki katından fazlasını tüketiyor. Buna bir de yüksek protein diyetini eklediğinizde tüketmeniz gerekenden çok daha fazla olduğunu göreceksiniz. Bu arada söylemeliyim ki bir çok insan bütün meyve, sebze ve baklagillerin protein içerdiğinin farkında değil. Hayvansal gıdalar daha fazla protein içeriyor ama onlar sağlıklı yiyecekler değil.
Diyetle alınan fazla proteinler sizi ciddi hastalık riskleriyle karşı karşıya bırakıyor. Bunların içinde gut hastalğı, böbrek hastalığı ve böbrek taşları, oesteoropoz gibi hastalıklar da var. Ufak bir bilgi vereyim, protein tüketimi konusunda sağlıklı seviyelerde bulunan ülkelerde osteoropoz çok daha az görülüyor.
14) Düşük , yüksek protein diyetleri, ketosis denilen bir psikolojik rahatsızlığa da yol açabiliyor. Bu hastalık bir tür metabolik asitlilik durumu. Şu cümleyi daha önce duymuş olabilirsiniz, “yağ ın ateşinde yanar”. Açıklamak gerekirse, yağın etkili şekilde yakılması ve zehirli ketonların oluşmaması için yeteri kadar bulunmalıdır. Ufak bir bilgi vereyim, ketosis uç noktalara ulaştığında çok ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor.
15) Kötü nefes alma. “Keto Nefesi”, ya da “Aseton Nefesi” olarak da bilinir. Bu durum, ketosis durumunda aseton üretilmesinden dolayı görülür.
Peki bütün bunlara rağmen niye düşük yüksek protein çılgınlığı? Bence bir kaç tane sebep var,
A: İlk haftalarda çok hızlı görülen kilo kaybı -genellikle - Bu insanların çabuk zayıflayacaklarını düşünmelerine sebep olur
B: Bu diyet size zararlı yiyecekleri yemeniz için izin verir, yumurta, peynir, pastırma ve daha bir çok lı yiyecek.
C: Bir çoğu bunu, uzun zamandır aradıkları yeni bir tür “büyü” olarak görür. Oysa ki çeşitli formlarda da olsa bu diyet 1960′lardan beri bilinmektedir.

Bu Yazıyla ilgili en çok arananlar

Düşük Karbonhidrat Yüksek Protein Diyeti İle Zayıflamanın Zararları Yorumlar: 4 Yorum Yapılmış

 1. aylin

  diyetlerde hep önce karbonhidratları keserdim =Z

 2. Nur

  Karbonhidratların çıkarıldığı ya da çok az tutulduğu diyetleri sürdürmek gerçekten zor..ben 1 ay dayanabildim 3 kilo verdim sonra ama bir güzel geri aldım.bu diyetten memnun olan var mı

 3. sanane

  şunu unutmayınki şimdiki profosörler vucutta yağ varken kesinlikle kasta bir kayıp olmaz diyor kas sadece şekil değiştirir diyor o yüzden vücutta yağınız varsa önce vucut var olan yağınızı yakar aynı deneyi bir parça eti kızarttığınızda görürsünüz

 4. black

  protein diyeti düzgün ve kararlılıkla uygulandığında uzun vadede kazanç sağlayan bir diyet. ben uyguladım ve gayet memnunum. istediklerimi eskisi gibi abartmadan ama yiyip küçük egzersizler ile kilomu koruyorum.
  sadece atak evresi saf protein içeriyor ve 5 gün sürüyor.
  ikinci evrede sırayla protein, protein-sebze karşımı diyet yapıyorsunuz.
  istediğiniz kiloya gelince ise diyetin üçüncü evresine başlıyorsunuz. kayıp kilo çarpı 10 gün süresince sürüyor bu evre. bu evrede protein ve sebzenin yanına günde 1 porsiyon meyve ve 2 dilim tam tahıllı ekmek, haftada 2 öğün karbonhidratlı yemek ekleniyor ve sadece perşembe günleri saf protein diyeti yapıyorsunuz.
  son evrede ise her şey serbest ancak bu listeleri unutmayıp ona göre düzgün ve abartmadan beslenmeniz ve sadece perşembe günleri saf protein diyeti yapmanız gerekiyor.
  bunların yanında ilk evre hariç yağlı bölgelerinize yönelik spor ve egzersiz yapmanız bu evreleri daha kısa geçirmenize ve normal hayatınıza geri dönmenize yardımcı olacaktır.
  bir de diyet ile beraber başlayan yulaf kepeği yeme alışkanlığını unutmayın. ayrıca akşam 19:30′dan sonra hiçbir şey yememesini tavsiye ederim.
  kasların erimesi olayı ise temel biyoloji dersinde öğrendiğimiz karbonhidrat-yağ-protein yakma sırasına biraz aykırı.

  not:bunlar benim fikirlerim ve tecrübelerim. kimseyi bağlamaz. diyeti uygulamaya zorlamaz. tamamen kendi seçiminiz bu ya da başka biir diyeti yapmak ya da yapmamak.

Yorum Bırakın

Sağlıklı Zayıflama, Diyetler ve Diyet Listeleri, Güzellik ve Bakım Hakkında Güncel Bilgiler ve Bakım Ürünleri