Vegan Diyeti

zayiflama 7 Vegan DiyetiVeganlık (veganizm) her türlü hayvansal ürünün dışlandığı bir beslenme ve hayat tarzıdır. Vegan kelimesi, 1944 yılında Elsie Shrigley ve Donald Watson tarafından vejetaryen (vegetarian) kelimesinden türetilmiştir. Veganizm, et ve süt ürünleri ile birlikte hayvan kaynaklı yumurta, bal, deri, süet, yün ve ipek gibi ürünleri de reddeder. Veganlığın temelinde çevreyi koruma, sağlıklı beslenme, dini inanışlar gibi çeşitli sebepler olsa da; en büyük neden hayvan haklarına saygıdır. Günümüzdeki çiftliklerde hayvanların çok kötü şartlarda yetişmekte, eziyet görmekte ve bazıları çok cani yöntemlerle öldürülmekte olduğunu savunurlar. Vegan beslenme dikkat edilmezse kalsiyum, , B12 vitamini ve gibi bazı eksikliklere yol açabilir. Ancak iyi dengelenmiş bir vegan diyeti son derece sağlıklı olduğunu söylüyorlar. Hatta bu tip vegan diyetin, çocuklar için bile uygun olduğu ortaya konmuş Veganlığın bir yaygın çeşidi de, çiğ veganlık (raw ) olarak bilinir. Çiğ veganlıkta hayvansal ürünlerle beraber yüksek ısıda pişmiş her türlü yiyecek reddedilir.

İnek sütü yerine sütü, peynir yerine tofu veya sütü ile yapılmış peynir, yumurta yerine nişastalı ve patates/kabak püreli karışımlar, yoğurt yerine de vegan maya ve sütü ile yapılan vegan yoğurdu yiyorlar. Vegan ürünlerin tadını diğerlerinden ayırmak çok zor, ayrıca çok lezzetliler. Yurtdışında veganlar için çok çeşitli ürün bulmak kolay; vegan burgerler, pizzalar, dondurmalar, kurabiyeler ve pastalar herhangi bir markette bulunabiliyor. Ancak veganlık Türkiye’de pek yaygın olmadığından, organik ürün satan marketler dışında bu ürünleri bulmak kolay değil.

zayiflama alad Vegan DiyetiVegan göre her şeyin temeli su… Günde en az 8-10 bardak su tüketilmeli. 3-5 porsiyon ve 2-4 porsiyon meyve bolca yenebilir. Tahıllar da 6-11 porsiyon kısıtlamadan yenmeli. Et, süt, peynir vb. yerine tüketilen besinlerin 2-3 porsiyon ve orta miktarda, aynı şekilde baklagillerin de orta miktarda, 2-3 porsiyon yenmesi öneriliyor. Diğer beslenmelerdeki gibi, yağlar, tatlılar ve yemişler çok az miktarda olmak koşuluyla arada bir öneriliyor.

VEGAN DİYETİ (ET VE SÜT ÜRÜNLERİ KULLANILMAZ)
Vegan Diyetinin Felsefesi: Vejataryan diyetten çok daha katı kurallara sahip olan diyette, kırmızı et, kümes zayiflama c1 Vegan Diyetihayvanları, yumurta, süt, süt ürünleri, hatta bal dahi tüketilmemesi gerekenler arasında. Diyetin içeriği, meyve, , tam tahıllar, tohumlar, kuruyemiş ve baklagillerden oluşuyor.
Vegan Diyetinin İyi Tarafı: Bu diyette, ağır yemekler tüketilmediği için cildiniz nefes alıyor. Sindirmesi çok güç olan et, süt ve süt ürünleri, peynir ve yumurta yemediğiniz için vücut yorulmuyor.
Vegan Diyetinin Kötü Tarafı: Uzmanlar; kalsiyum, omega 3 yağlı asitleri, B12 ve gibi yararlı besinler içermeyen bu diyeti, mineral ve vitamin takviyeleri ile desteklememizi öneriyorlar. Bir çok beslenme uzmanı ise, hayvanlardan sağlanan proteinlerin hiçbirini içinde barındırmayan vegan diyetini önermiyorlar.
Görünen etkisi çok bariz; öyle ki, eksikliği yüzünden cildiniz sarkık ve cansız görünebilir. Vegan diyeti yapanlar, ihtiyacını baklagiller ve ürünlerinden almalarına rağmen, etten alınan ve cilde çok yararlı olan besin maddelerinden mahrum kalıyorlar. Bir çok vegan ise, sağlıklı hücre fonksiyonları için gerekli miktarda tüketmiyor. Bu diyet zayiflama ng tea Vegan Diyetitürü, güçlü kemiklerin oluşumunda hayati önem taşıyan içermediği için, aynı zamanda kemik kaybına ve erken yaşlanmaya neden olabiliyor.
Yurtdışında çok yaygın olan bu diyet için, tüketebilecekleri bir çok yemek alternatifi ve vegan restoran, burger, pizza vs. nin çok rahat marketlerde dahi bulunabilmesi; bizim ülkemizde ise, sadece organik ürünler satan yerlerden yiyecek temin edilebilmesi, vegan diyetini tercih sebebi olmasında büyük bir dezavantajdır.
Yine de vegan diyetini uygulamak isteyenler, vücudun ihtiyacı olan gıdalardan mahrum kalmaması için: günlük olarak mutlaka kalsiyum, B12 ve D vitaminleri almaya gayret göstermelidir.

Bu Yazıyla ilgili en çok arananlar

Vegan Diyeti Yorumlar: 4 Yorum Yapılmış

 1. Nergis

  et yemeden olur mu ama? 20 kilo da versem bu diyet kesinlikle benlik değil

 2. hülya

  Etin yenmediği bir diyet ne kadar sağlıklı olur ki? bu diyeti yapan insanlarda bir süre sonra hastalıklar çıkar.bence her gıdadan alınmalı

 3. Hülya Kara

  Insanin ne kadar etcil bir canli olup olmadigini arastirin bayanlar. Gercekten ölmüs hayvanlari yiyerek güzellesip, meyve ve sebzenin zarar getirecegini mi düsünyorsunuz? öyle diyelim: elinizi vicdaniniza koyun, birazcik yaglanmaktan, derinin sarkmasindan daha mi az önemli canice öldürülen hayvanlarin hayati. Biz burda bunlari tartisirken suan milyonlarca hayvan öldürülüyor ve kolay bir ölüm degil onlarinkisi. Bu kadar et, bu et sevdasi niye? Kolesterol icin mi? Ben 5 senedir vegan yasiyorum ve hayatimdaki en güzel, mutlu dönemim. Vücudum ince, tenimse piril piril. Sizleri ve hayvanlari sevdigim icin de size bu öneriyi sunuyorum. 1 ayligina da olsa vegan yasamaya calisin, cünkü birseyi tamamen silmezseniz alternatif de bulamazsiniz. Eti silin.

 4. gizem

  bende vejeteryanım ve vegan olamyı düşünüyorum.bir yıl sonra avleniyorum nişanlımla karar verdik kendi evimize girince veganız.etsiz olmaz diyen arkadaşlara earthlings belgeselini izlemelerini öneririm.et yiyenler canavardır.insanın et yemeye ihtiyacı yoktur.bu bilimsel bir gerçektir.et yenmeli diyenler büyük et firmalarıdır.vicdanınızı körleştirmeyin

Yorum Bırakın

Sağlıklı Zayıflama, Diyetler ve Diyet Listeleri, Güzellik ve Bakım Hakkında Güncel Bilgiler ve Bakım Ürünleri